70 Man. 1/8'' 3/2 man. board actuators NCID7010001800
S70 VALVE 1/8 3/2 NC FOR BUTTONS
Weight: 125.323 GRM
70 series valve manual couplings 1/8'' 3/2 accepts manual board actuators normally closed
| EAN code: | 8024986170108 |
| Short description: | 70 Man. 1/8'' 3/2 man. board actuators NC |
| Quantity per package: | 0 |
| Minimum order quantity: | 0 |
| Unit of measure: | items |
| Valves - | |
| Flow-rate | 550.00 l/min |
| Flow-rate at 6.3 bar DP 1 bar (Nl/min) | 550 |
| Functional denomination | valves |
| Max input pressure N | 10.00 bar |
| Max temperature (°C) | 60 |
| Min Input Pressur | -0.99 bar |
| Min temperature (°C) | -10 |
| Product's series | Valve 70 series |
| Push-in fitting for pipe (Ø) | 1/8" |
| Thread type | Cylindrical gas |
| Type | Manual |
| Way scheme | 3/2 |
ATEX 20 - Instruction Valves
ATEX 22 - Declaration of conformity Valves
Certificate ATEX - Valves
Product conformity declaration - valves
RoHS and WEEE declarations
PED declaration
CONFLICT MINERALS declaration
EAC - Metal Work generic certificate
REACH declaration
SIL - Validation certificate - IEC61508 (SIL)
ATEX 22 - Declaration of conformity Valves
Certificate ATEX - Valves
Product conformity declaration - valves
RoHS and WEEE declarations
PED declaration
CONFLICT MINERALS declaration
EAC - Metal Work generic certificate
REACH declaration
SIL - Validation certificate - IEC61508 (SIL)